Balony o nietypowych kształtach

Balony o nietypowych kształtachGdy uznamy, że typowym kształtem normalnego balonu jest forma sferyczna, to będziemy mieli pewien stały punkt odniesienia przy projektowaniu, wykonywaniu i ocenianiu balonów o innych kształtach. Jeśli wszakże chcemy takie nietypowe balony wytwarzać, to nie powinniśmy używać do tego gumy, albowiem jest to materiał o tak dużej elastyczności, że wykonane z niego produkty, po napełnieniu ich gazem zawsze będą przybierały kształt kuli, lub kształt do niej zbliżony. Jeśli jeszcze możemy małym balonom gumowym dość łatwo nadawać inne niż kula kształty przy odpowiednim doborze grubości materiału, to już przy dużych balonach będzie to bardzo trudne do wykonania zadanie.

Współczesna technika i nowoczesne technologie udostępniają nam mnóstwo rozmaitych materiałów, z których możemy wytwarzać różnorodne balony o nietypowym kształcie. Jednym z takich materiałów są tkaniny poliestrowe powlekane cienką warstwą polichlorku winylu określanego w Polsce akronimem PCV.

Nietypowe balony w reklamie

Balonom wykonywanym z tkanin poliestrowych można nadawać dowolne kształty, albowiem, w przeciwieństwie do balonów wykonanych z gumy, po napełnieniu ich gazem nie rozciągają się one. Nierozciągliwość tkaniny poliestrowej sprawia, że wykonany z niej balon nie może po całkowitym jego napełnieniu zwiększyć swej objętości lub wybrzuszyć się w jakimś niepożądanym miejscu.

Jeśli balon reklamowy ma posiadać bardzo konkretną formę, mającą być odzwierciedleniem jakiegoś rzeczywistego produktu, na przykład butelki, to w żadnym razie nie może on się odkształcać, gdyż wtedy jego przekaz zostanie wypaczony, a reklama może przybrać karykaturalną postać. Współczesny producent balonów może spełnić praktycznie wszystkie życzenia reklamodawców, a więc stworzyć unoszącą się w powietrzu reklamę o dowolnym kształcie, z dowolną treścią i z dowolną grafiką. Warto tutaj podkreślić, że balony z poliestru są bardzo wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne i warunki atmosferyczne, w związku z czym mogą przez bardzo długi czas spełniać swoje marketingowe funkcje.

Balony na zamówienieInne zastosowania balonów o nietypowych kształtach

Produkcja balonów o nietypowych kształtach służy nie tylko reklamie. Można do niej zaliczyć przecież także wytwarzanie pneumatycznych namiotów, tak reklamowych, jak i użytkowych. Zauważmy też, że pewne różnego rodzaju urządzenia służące dzieciom do zabawy to także w gruncie rzeczy balony. W sezonie letnim w wielu parkach rozrywki, na niektórych zorganizowanych placach zabaw czy na większości plaż widzimy najróżniejszego rodzaju pneumatyczne zjeżdżalnie lub trampoliny albo też wielkie zamczyska. Spotykamy je także na prawie wszystkich festynach i innych imprezach plenerowych. Każde wesołe miasteczko musi być obowiązkowo wyposażone w tego typu urządzenia.

Możemy powiedzieć, że poza pewnymi oczywistymi limitami co do rozmiarów, projektowanie balonów o nietypowych kształtach może być ograniczone jedynie wyobraźnią ich twórców.